Siz değerli müşterilerimize pırlanta hakkında birkaç ipucu sunarak satın alacağınız ürün hakkında daha çok bilgi sahibi olmanıza çalışacağız. Pırlantada karat büyüklüğü önemlidir. Fakat karat büyüklüğünden çok ekonomik olarak size uygun ve düzgün kesilmiş bir pırlanta almanızı tavsiye ederiz. Aynı karat büyüklüğüne sahip pırlantalar arasında ciddi farklar oluşabilmektedir. Bunun nedeni renk, kesim ve berraklık durumlarıdır. Pek çok pırlanta renksiz olarak gözükmektedir. Fakat piyasada satılan pırlantaların çoğunda bir renk durumu oluşmaktadır. Bu tür renkler mücevher uzmanları tarafından bilinebilmektedir. Belirgin olarak bir renge sahip pırlantalar diğerlerine göre daha kalitesiz olmaktadır.

Piyasada En çok Bulunan Pırlanta Türleri

Piyasada daha çok G ve J sınıfı pırlantalar sahiptir. Z sınıfı pırlantalar ise daha çok sanayide kullanılmaktadır. Pırlanta berraklık durumu gözle görülerek anlaşılamamaktadır. Bu tür hatalar çoğunlukla mücevher uzmanları tarafından görülememektedir. Pırlantada kesim pırlanta işçiliğinde en önemli noktadır. Pırlantanın göz kamaştırıcı bir şekilde sahip olması için usta bir işçilikten geçirilmesi şarttır. Kesim işlemi hızlı bir şekilde uygulanan bir yöntem değildir. Bu işlemin uygulanması için oldukça büyük bir vakit harcanmakta ve pırlantanın en iyi parlaklığı sağlaması amaçlanmaktadır. Doğru bir kesim işlemi geçirmiş pırlanta mükemmel bir parkalığa ve estetiğe kavuşmaktadır.

Pırlantada Doğru Kesim Önemli

Doğru bir kesim işlemi yapılmış pırlanta gelen ışığı en iyi şekilde geri yansıtmaktadır. Ham işlenmemiş bir pırlanta kesim işlemi sırasında ağırlığının yarısını kaybetmektedir. Buda kesim işleminin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Kesim işleminin ayarı çok dikkatli bir şekilde yapılmaktadır. Kesim işlemi fazla yapılırsa gelen ışık külah bölgesinden geçer ve tam olarak yansımamaktadır. Kesim işlemi az olursa gelen ışık külah bölgesine ulaşamamakta ışık tam yansıyamamaktadır. Her iki durumda da iyi yansıyamayan ışık pırlantanın parlaklığına engel olmaktadır.

Zevkinize Göre Pırlanta Seçimi Yapın

Pırlanta şekilleri tamamen sizlerin zevkine bırakılmıştır. Yuvarlak, Cushion, Oval, Damla, Baget, Radiant, Prenses, Asscher ve Kalp kesimi yapılmış pırlanta şekilleri her kullanıcıya hitap eden özel kesimlerdir. Sertifika bir pırlanta satışında en önemli faktördür. Sertifikası bulunmayan firmalar pırlantalar hakkında doğru bilgi vermeyerek tüketicileri kalitesiz bir ürünü çok daha pahalı bir fiyata satabilmektedir. 0,35 ct. boyutundaki pırlantalara sertifika koşulu aranmamaktadır. Nedeni ise bu tür boyuttaki pırlantaların fiyatlarında çok belirgin bir fark gözükmemektedir. 0,35 ct. boyutundan büyük olan pırlantalar için ise sertifika zorunludur. Bu boyuttaki pırlantalar için çok belirgin farklar ödeyebilirsiniz. Türkiye’de pek çok alışveriş sitesinde pırlanta satışı yapılmaktadır. Ancak güvenilir pırlanta satışı ise çok az site tarafından karşılanmaktadır. Bu yüzden pırlanta alımında oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
× WhatsApp İletişim